Přeskočit na hlavní obsah

Čakovice u Týnce nad Sázavou

Tímto příspěvkem započínám nepravidelnou sérii o místech, na kterých Chrpovi přicházeli na svět, žili své životy a také i umírali. Jako první se zmíním o Čakovicích, malé vesnici kousek od Týnce nad Sázavou, kde se přibližně v polovině 19. stol. Chrpovi usazují a zůstávají po dobu několika následujících desítek let.


Čakovice jsou malá víska nacházející se ve středních Čechách nedaleko Týnce nad Sázavou, jehož jsou dnes součástí. Na Wikipedii a stránkách města Týnce nad Sázavou se uvádí, že v Čakovicích stojí 252 domů a na konci roku 2014 zde mělo trvalý pobyt 200 obyvatel.


Jméno vsi znamenalo ves lidí Čakových. Nejstarší záznam o vsi Schacovicz je z roku 1310 v dokumentu, jímž papež potvrdil držbu této vsi klášteru sv. Jana na Ostrově u Davle. V klášterním urbáři z roku 1390 jsou ve vsi Czacowiczie uvedeni dva velcí rolníci, deset chalupníků, dva podruzi a mlýn.
Zdroj: Wikipedia

V Čakovicích dnes již prakticky neexistuje pro vesnice tolik typický prvek - náves, resp. zůstala po ní jen část v oblasti nynejšího památníku padlým ve světových válkách. V polovině devatenáctého století však byla situace jiná - všechny přicházející cesty a silnice se sbíhaly doprostřed vesnice, kde se nacházela oválná náves, což je patrné na mapě stabilního katastru z roku 1840 (Obr. 1).

Obr. 1 - Čakovice zachycené na mapě stabilního katastru (1840)

Na kraji vesnice směrem od Kamenice stojí nedávno restaurovaný kříž s mramorovým podstavcem z roku 1852. Pohledem na mapu stabilního katastru zjistíme, že v roce 1840 již na stejném místě na druhé straně silnice nějaký kříž stál. Uprostřed vesnice, na návrší nedaleko domu čp. 20, se nachází další drobná památka z 19. století, tentokrát se jedná o křížek se zvoničkou, který je od roku 1958 evidovaný jako národní kulturní památka. A i v tomto případě víme, že na stejném místě křížek a zvonička stály v roce 1840.

Obr. 2 a 3 - Čakovické pamětihodnosti

V Čakovicích se Chrpovi poprvé objevují v roce 1848, kdy se v čp. 20 rodí František (C0472), syn Vojtěcha Chrpy (C0477) a Marie Dvořáčkové (C0478). Celkem přichází v Čakovicích čp. 6, 16, 20, 26 a 52 na svět 14 osob spadajících pod rodovou větev V001.

Čakovice čp. 6

Dům čp. 6 stojí přibližně uprostřed vesnice v záhybu hlavní silnice, která Čakovice protíná, má novou sedlovou střechu (mezi roky 2015-2017) a v posledních letech (2012-2015) byl i trochu zmenšen - část domu byla ubourána a vznikly tak dva oddělené objekty. Objektu si lze povšimnout i na mapě stabilního katastru, odkud je zřejmé, že ve své době patřil k největším objektům v Čakovicích. Dům od roku 1840 svou podobu moc nezměnil.


Obr. 4-9 - Aktuální podoba domu čp. 6

Čakovice čp. 16

K historii tohoto domu se mi z veřejně dostupných zdrojů moc zjistit nepodařilo. Určitě byl postaven po roce 1840 a dostal číslo po nezděném objektu čp. 16, který dříve stával u návsi na parcele č. 61, dnes v místě pomníku padlým.

Obr. 10 - Původní objekt čp. 16 na mapě stabilního katastru (1840) a letecký pohled na stejnou oblast (2016)

Dům s číslem 16 je v matrikách v souvislosti s Chrpovými poprvé zmíňen až v roce 1896, kdy v něm přichází na svět Františka Chrpová (C1020). Zcela nepochybně se tedy bude jednat již o "nový" zděný objekt na kraji vesnice a ne původní dřevěnou stavbu téhož popisného čísla u návsi.

Obr. 11-14 - "Nový" dům číslo 16 stojící při hlavní silnici

Čakovice čp. 20

V tomto domě, resp. v původní dřevěné chalupě čp. 20 stávající na stejném místě v úplném centru Čakovic, se v červnu 1848 rodí František Chrpa (C0472) a tím započíná více než půl století trvající kapitola Chrpů v Čakovicích. Jako poslední byla v zimě roku 1899 v domě čp. 20 přivedena na svět Božena Františka Chrpová (C1021).

Obr. 15-18 - Dům čp. 20

K domu jako takovému se mi nic více dohledat nepodařilo, snad pouze tolik, že současná stavba si ponechala přibližné půdorysné proporce původního objektu, což je viditelné na obrázku č. 19.

Obr. 19 - Porovnání půdorysné podoby původního objektu čp. 20 v roce 1840 a v roce 2016

Čakovice čp. 26

Původní dům čp. 26 byl postaven zřejmě relativně brzy po provedení císařského mapování v roce 1840, protože na povinném císařském otisku není znázorněn, ale na indikační skice, která se používala jako pomůcka pro vytvoření otisku a pro zakreslování budoucích změn, dům již zakreslen je.

Obr. 20 - Dům čp. 26 na císařském otisku ještě není, na indikační skice a na mapě KÚ již ano

Dnešní dům čp. 26 má totožné půdorysné proporce a je možné se domnívat, že stojí na základech domu původního.

Obr. 21-24 - Dům čp. 26

Čakovice čp. 52

V severní části Čakovic, v kopci pod oborou Vková, se nachází dům čp. 52. Skoro jistě se však  nebude jednat o stejný dům a možná ani konkrétní místo, kde se před více než 100 lety narodila Josefa Vršovská (C0503), manželka Bohumíra Chrpy (C0502). Fotografii nemám, už se rychle stmívalo, tak alespoň foto z Panoramy od Seznamu.

Obr. 25 - Dům čp. 52 nacházející se pod oborou Vlková v severní části Čakovic

Během husitských válek patrně získal Čakovice rod Sádlů ze Smilkova ke statku Netvořice, v roce 1560 byly Czacowicze připojeny k panství Konopiště. V roce 1654 patřilo panství hraběti Václavu Michnovi a v Čakovicích bylo zjištěno pět sedláků a tři pusté grunty.

Od starousedlíků jsem se dozvěděl, že v Čakovicích dnes již nežije nikdo s příjmením Chrpa/Chrpová. Poslední zde bydlela jistá paní Chrpová v čp. 16, kterou si na sklonku života vzala rodina do nedaleké Ládevsi, kde poté zřejmě i zemřela. Dnes v Čakovicích žije jen její neteř V. Hladíková.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Toleranční patent císaře Josefa II.

Dnes je tomu na den přesně 237 let ode dne, kdy Josef II. podepsal a uvedl v platnost toleranční patent. Tedy předpis, podle kterého byla nově tolerována i jiná vyznání než pouze římskokatolické.

Vojenské osobní spisy

Vojenské osobní spisy jsou jedním z velmi důležitých zdrojů informací při pátrání po předcích a životech, které žili. S trochou štěstí, pokud se dokumenty dochovaly, lze poměrně detailně rekonstruovat několik let života těchto osob.

Základní vojenská služba Františka Chrpy z Mezihoří

Ve Vojenském ústředním archivu (VÚA) se podařilo dohledat kmenový list Františka Chrpy (nar. 20. dubna 1880 v Mezihoří čp. 11, C1243), který zachycuje jeho základní vojenskou službu v rakousko-uherské armádě. Máme tak možnost dozvědět se, kdy a u kterého vojenského útvaru František Chrpa sloužil a jak si při tom vedl.   Obr. 1 a 2 - Kmenový list Františka Chrpy Kmenový list na jméno Františka Chrpy byl založen 1. května 1901, tedy v roce jeho 21. narozenin. Odvodní povinnost byla dána zákonem a platilo, že každý, kdo dosáhl věku 21 let, byl povinnen se v témže roce přihlásit a předstoupit před odvodní komisi, která zasedala v dané obci. Pokud branec nebyl odveden, tak měl povinnost se k odvodní komisi dostavit opět za rok, kdy se znovu rohodovalo o jeho odvodu. Komise také na základě lékařské prohlídky shledala muže buď schopným výkonu vojenské služby, anebo jej shledala výkonu neschopným a zprostila jej tak vojenské povinnosti. 1 František byl odveden hned napoprvé, kdy jej