Od turisticko-poznávací a vzdělávací akce Za benešovským industriálem, která se konala o první červnové sobotě, uplynulo již mnoho času, ale byla to celkově velmi povedená a poučná akce, a proto bych se o ní ještě rád v krátkosti zmínil.
Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací o mnoha samostatně stojících industriálních a technických objektech i celých výrobních areálech v Benešově a jeho blízkém okolí, procházeli jsme i místy, kde žili a pracovali Chrpovi, ale také jsem během akce měl možnost se seznámit s lidmi, kteří za touto akcí stáli a celým dnem provázeli, za což jim patří velký dík.
V průběhu dne jsme navšívili dodnes stojící industriální budovy a areály či místa, kde se dříve tyto objekty nacházely. Byly to namátkou objekty bývalých cukrovarů, mlýnů, pekárna, pivovar, továrna na drátěná pletiva, ale i vápenka a cihelny.
A právě jedna z benešovských cihelen, respektive část souboru tehdejších Wolfových cihelen, patřila na přelomu 19. a 20. století rodině Chrpů z Benešova, kteří zde po několik let vykonávali těžké cihlářské řemeslo.
Další perličkou, která ovšem přišla tak trochu z nenadání, je, že maminka jedné současné a velmi známé zpěvačky se za svobodna jmenovala Chrpová. O kterou zpěvačku se jedná ponechám zatím zahaleno rouškou tajemství.
K oběma tématům zkusím dohledat více informací a následně jim věnovat samostatné příspěvky.
A na závěr pohled z ptačí perspektivy na poslední z objektů, který jsme v rámci akce navštívili, dodnes stále velmi dobře dochovanou (ale již nefunkční) vápenku v Mezihoří - významný technický objekt nalézající se v kopci mezi dvěma vrchy Čerčanský chlum a Trkotín.
Obr. 1 - Vápenka v Mezihoří, autor fotografie: Pavel Petr |
Pokud se bude stejná či obdobná akce konat i někdy v budoucnu, tak ji všem vřele doporučuji. A to i těm, kteří nemají velký zájem o technické a industriální památky.
Komentáře
Okomentovat