Přeskočit na hlavní obsah

Krátké ohlédnutí za akcí Za benešovským industriálem

Od turisticko-poznávací a vzdělávací akce Za benešovským industriálem, která se konala o první červnové sobotě, uplynulo již mnoho času, ale byla to celkově velmi povedená a poučná akce, a proto bych se o ní ještě rád v krátkosti zmínil.

Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací o mnoha samostatně stojících industriálních a technických objektech i celých výrobních areálech v Benešově a jeho blízkém okolí, procházeli jsme i místy, kde žili a pracovali Chrpovi, ale také jsem během akce měl možnost se seznámit s lidmi, kteří za touto akcí stáli a celým dnem provázeli, za což jim patří velký dík.

V průběhu dne jsme navšívili dodnes stojící industriální budovy a areály či místa, kde se dříve tyto objekty nacházely. Byly to namátkou objekty bývalých cukrovarů, mlýnů, pekárna, pivovar, továrna na drátěná pletiva, ale i vápenka a cihelny.

A právě jedna z benešovských cihelen, respektive část souboru tehdejších Wolfových cihelen, patřila na přelomu 19. a 20. století rodině Chrpů z Benešova, kteří zde po několik let vykonávali těžké cihlářské řemeslo.

Další perličkou, která ovšem přišla tak trochu z nenadání, je, že maminka jedné současné a velmi známé zpěvačky se za svobodna jmenovala Chrpová. O kterou zpěvačku se jedná ponechám zatím zahaleno rouškou tajemství.

K oběma tématům zkusím dohledat více informací a následně jim věnovat samostatné příspěvky.

A na závěr pohled z ptačí perspektivy na poslední z objektů, který jsme v rámci akce navštívili, dodnes stále velmi dobře dochovanou (ale již nefunkční) vápenku v Mezihoří - významný technický objekt nalézající se v kopci mezi dvěma vrchy Čerčanský chlum a Trkotín.

Obr. 1 - Vápenka v Mezihoří, autor fotografie: Pavel Petr

Pokud se bude stejná či obdobná akce konat i někdy v budoucnu, tak ji všem vřele doporučuji. A to i těm, kteří nemají velký zájem o technické a industriální památky.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Toleranční patent císaře Josefa II.

Dnes je tomu na den přesně 237 let ode dne, kdy Josef II. podepsal a uvedl v platnost toleranční patent. Tedy předpis, podle kterého byla nově tolerována i jiná vyznání než pouze římskokatolické.

Vojenské osobní spisy

Vojenské osobní spisy jsou jedním z velmi důležitých zdrojů informací při pátrání po předcích a životech, které žili. S trochou štěstí, pokud se dokumenty dochovaly, lze poměrně detailně rekonstruovat několik let života těchto osob.

Základní vojenská služba Františka Chrpy z Mezihoří

Ve Vojenském ústředním archivu (VÚA) se podařilo dohledat kmenový list Františka Chrpy (nar. 20. dubna 1880 v Mezihoří čp. 11, C1243), který zachycuje jeho základní vojenskou službu v rakousko-uherské armádě. Máme tak možnost dozvědět se, kdy a u kterého vojenského útvaru František Chrpa sloužil a jak si při tom vedl.   Obr. 1 a 2 - Kmenový list Františka Chrpy Kmenový list na jméno Františka Chrpy byl založen 1. května 1901, tedy v roce jeho 21. narozenin. Odvodní povinnost byla dána zákonem a platilo, že každý, kdo dosáhl věku 21 let, byl povinnen se v témže roce přihlásit a předstoupit před odvodní komisi, která zasedala v dané obci. Pokud branec nebyl odveden, tak měl povinnost se k odvodní komisi dostavit opět za rok, kdy se znovu rohodovalo o jeho odvodu. Komise také na základě lékařské prohlídky shledala muže buď schopným výkonu vojenské služby, anebo jej shledala výkonu neschopným a zprostila jej tak vojenské povinnosti. 1 František byl odveden hned napoprvé, kdy jej