Přeskočit na hlavní obsah

Vynálezci a jejich patenty

Vědci, vynálezci, inovátoři, akademičtí pracovníci i domácí kutilové. Zkrátka lidé mnoha profesí, kteří v dobách minulých i nedávných přišli s nějakým převratným či inovativním řešením určité záležitosti nebo zařízení. A věřte nebo ne, byli mezi nimi i Chrpovi!

Své objevy si nechali ověřit a uznat u Patentního úřadu v Praze, resp. později u Úřadu pro vynálezy a objevy, a díky veřejně dostupné národní databázi vynálezů a patentů na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví máme dnes možnost na jednotlivé uznané patenty nahlédnout. Pojďme si je představit blíže.

Patent č. 56687 - Zařízení k tlumení nárazů mezi motorovým a vlečným vozem

Vynálezce Pavel Chrpa z Prahy se zabýval návrhem nového připojení tažných a vlečných vozidel tak, aby při rozjíždění či brzdění byly vzniklé rázy co nejvíce eliminovány. Přihlášku pro svůj vynález podal 4. 6. 1934, od 15. srpna byla vynálezu přidělena ochrana a následně byl k 15. prosinci 1936 patent oficiálně uznán a zaevidován pod č. 56687.

Obr. 1 - Technický nákres vynálezu k tlumení nárazů 1

Stoprocentní jistotu nemám, ale mělo by se jednat o Pavla Chrpu, nar. 26. 6. 1882 v Praze - Nových Strašnicích čp. 11, kterého registruji pod identifikačním číslem C0030. Patří do rodové větve V004.

Obr. 2  - Zápis v Patentním věstníku, 15. 12. 1936 2

Patent č. 78110 - Způsob svařování dutých kuliček a válečků pro kuličková, vztažmo válečková ložiska

Šedesátník Karel Chrpa (C0137, V004), narozený 20. února 1887 v Praze, toho času bytem v Kročehlavech u Kladna a zaměstnán u národního podniku S. O. P. H. (Spojené ocelárny Poldina Huť) na Kladně, přišel s novým způsobem svařování kuliček a válečků pro kuličková, resp. válečková ložiska.

Vynález se týká způsobu svařování dutých kuliček pro kuličková ložiska, vyráběných z plechu přiměřené tloušťky. Takovéto kuličky se vylisují buď ze dvou kusů (polokoulí), jež je pak třeba svařiti, anebo se vylisují z jednoho kusu plechu, při čemž vznikne na vrcholku kuličky neuzavřený otvor, který pak třeba zavařiti.3

Přihláška s popisem vynálezu byla podána počátkem srpna 1948 a o 14 měsíců později byla úřadem žádost uznána v plném rozsahu a patent byl zaregistrován pod číslem 78110.

Patentován byl způsob svařování, kdy se dutá kulička (nebo váleček) nejprve naplnila sypkým materiálem (např. pískem) a až pak se přistoupilo k samotném svařování. Druhá část patentu se týká  použití vhodného materiálu pro svařování. Dle K. Chrpy je pro účely zachování kvality a mechanických vlastností výrobku vhodné použití takové elektrody, která bude svým složením stejná či velmi podobná svařovaným materiálům.

Patent č. 78240 - Ssací a inhalační nástavek na láhve

Za tímto vynálezem stojí opět Karel Chrpa (C0137) z Kročehlav. Přihlášku k registraci podal ve stejný den jako ke svému prvnímu vynálezu týkajícího se způsobu svařování ložiskových kuliček, patent pro tento vynález byl však uznán o měsíc později - konkrétně 15. listopadu 1949.

Obr. 3 - Technický nákres nástavku pro kojení nebo inhalaci 4

Přístroj k provádění způsobu kojení a léčení podle vynálezu, může být vytvořen z libovolného vhodného, nerezavějícího kovu, na př. stříbra, niklu, anticorra, neb kombinací skla a kovu, neb i bakelitu.4

Zařízení funguje na jednoduchém principu, kdy se tekutina v láhvi (6) mísí se vzduchem skrze přisávací trubičku (7) a následně je skrze náústek (1) vpravena do úst. Toto provedení se využije zejména pro účely kojení, kdy je tímto vynálezem usnadněno nasávání tekutiny tím, že je vyrušen efekt podtlaku v láhvi. Alternativně je možné mezi láhev a přípravek (2) umístit sítko (4), které zamezí ucpání náústku či vniknutí usazenin (např. mléčných sraženin) do úst kojence.

Druhé využití může být pro účely léčení. Patentovaný přípravek (2) se odpojí od láhve, spodní část přípravku se zaslepí (4) a do vatěnky (11) se nakape léčivý přípravek, který se skrze náústek inhaluje.

Patent č. 90910 - Způsob ústředního kaskádového čerpání důlních vod a zařízení k provádění tohoto způsobu

Prof. Ing. Karel Chrpa (C1056, V016), toho času bytem v Košicích, podal patentovou přihlášku s popisem svého vynálezu 24. 3. 1955 a o více než 4 roky později, konkrétně  15. 7. 1959, mu byl patent oficiálně uznán. Technické řešení, se kterým Karel Chrpa přišel, odstraňuje do té doby běžné potíže spojené s čerpáním důlních vod - potřeba značného počtu čerpacích komor, mnoha čerpadel různých výkonů, špatná ekonomika provozu a jiné.

Podstata vynálezu je v tom, že ústřední čerpací stanice na předposledním spodním patře přečerpává kaskádově potřebným počtem čerpadel stejné výkonnosti vody přitékající na vyšších patrech, vždy z nižšího patra nejblíže vyšší, postupně až na povrch, a to tak, že voda z nádrže nižšího patra je spouštěna potrubím přímo na sací stranu čerpadla a čerpadlem je přečerpávána na nejblíže vyšší patro a po přečerpání a přepnutí rozvodné rourové armatury je potrubím, kterým byla voda před tím vytlačována, táž voda i s vodou přitékající na tomto patře opět spouštěna na sací stranu čerpadla a přečerpávána na další nejblíže vyšší patro a tak postupně až na povrch.5

Obr. 4 - Schéma ústředního kaskádového čerpání důlních vod 5

Patent č. 201614 - Způsob provádění radioimunologických analýz

V březnu 1977 byl Ing. Pavlem Dvořákem a Marií Chrpovou z Babic přihlášen vynález týkající se způsobu provádění radioimunologických analýz. Patent byl uznán o 5 dlouhých let později v polovině července 1982 a bylo mu přiděleno evidenční číslo 201614.

Vynález se týká způsobu provádění všech radioimunologických analýz, při nichž se používá druhá protilátka. (...) Vynález lze využít ke zkrácení a zjednodušení radioimunologických metod, zvláště ve zdravotnictví, farmakologii, zemědělství a dalších biologických vědách.6

Patent č. 242982 - Zařízení pro vytvoření sítě malého napětí a dobíjení baterie trakčního vozidla

Plzeňáci Josef Chrpa a Ing. Jan Kropáček, patrně kolegové z plzeňského koncernu Škoda, stojí za vynálezem, který byl 6. 6. 1984 přihlášen a následně 15. 4. 1987 uznán a ošetřen patentem. Patent však zaniká k 6. červnu 1993 z důvodu nezaplacení zákonných poplatků.

Obr. 5 - Elektrické schéma patentovaného zařízení 7

Vynález se týká zařízení pro vytvoření sítě malého napětí a dobíjení baterie trakčního vozidla, které je zejména vhodné pro trakční vozidla závislé trakce. (...) Podstata vynálezu spočívá v tom, že regulátor napětí je svým prvním vstupem připojen ke svorce referenčního napětí, k třetímu vstupu a čtvrtému vstupu regulátoru napětí je paralelně připojen obvod úpravy výstupních charakteristik. Výstup regulátoru napětí je přes obvod omezení frekvence a převodník připojen na první vstup rozdělovače impulsů, jehož první výstup je přes první spínací obvod připojen k řídicí elektrodě prvního tyristoru a jehož druhý výstup je přes druhý spínací obvod připojen k řídicí elektrodě druhého tyristoru.7

Patent č. 247611 - Prostředek pro ochranu zárodku v těle zvířete, zvláště krávy

Marie Chrpová z Říčan byla součástí širšího vědeckého týmu, který je podepsán pod vynálezem pro ochranu zvířecích embryí. Vynález byl od 15. června 1986 pod ochranou, patent byl udělen k 15. 10. 1987. Princip vynálezu, tak jak jej popsala skupina vědců v patentové přihlášce, je zachycen v následující citaci.

Vynález se týká prostředku pro ochranu zárodku v těle zvířete, zvláště krávy a průběhu gravidity a je zvláště určen pro použití pří řízení reprodukčního cyklu ve velkochovech hospodářských zvířat. Prostředek podle vynálezu je určen především pro ochranu zárodku před působením luteotropního účinku prostaglandinů, které mohou v těle matky negativním způsobem ovlivnit fyziologické pochody a tím vyvolat přerušení gravidity a úmrtí embrya.8

Je poměrně velká pravděpodobnost, že se jedná o stejnou Marii Chrpovou, která stojí i za patentem č. 201614. Oba patenty se svým využitím dotýkají zemědělství, což naznačuje, že by se opravdu mohlo jednat o stejnou osobu.

Patent č. 269362 - Lineární kladeč

Dne 21. 6. 1988 si doc. Ing. Eliška Chrpová, CSc. (1951-2020) společně s Josefem Všetečkou, toho času oba bytem v Liberci, podali žádost o uznání patentu týkajícího se nového řešení pro zařízení sloužící k výrobě netkané síťoviny. Žádost byla následně schválena, ale patent se však patrně moc neujal a k 1. 1. 1992 zaniká z důvodu nezaplacení správních poplatků.



Obr. 6 - Technický nákres nového lineárního kladeče 9

Vynález se týká lineárního kladeče k nucenému kruhovému kladení nití s pevně uloženou cívečnicí s regulací nití s naváděcím zařízením a podávacím a přítlačným válcem. (...) Základní výhoda lineárního kladeče spočívá v podstatném zlepšení funkce a zjednodušení konstrukce při značném zvýšení hustoty položených nití do požadovaného kruhového tvaru.9

Paní Chrpová bydlela až do své smrti v červenci 2020 v Liberci 10. V roce 2005 dosáhla titulu docent a i v důchodovém věku se vytrvale věnovala poradenství v oblasti textilního průmyslu a spolupracovala s textilní fakultou Technické univerzity v Liberci. Je mimo jiné autorkou vysokoškolských skript Základy tkaní a vedoucí mnoha závěrečných prací.

______________________
23. 10. 2020 - Doplněna informace o úmrtí docentky Elišky Chrpové z Liberce
______________________
1 Patentový spis č. 56687: Zařízení k tlumení nárazů mezi motorovým a vlečným vozem. Československo. Přihlášeno 4. 6. 1934. Uděleno 25. 12. 1936. Zapsáno 15. 8. 1936. Dostupné také z: https://isdv.upv.cz/doc/FullFiles/Patents/FullDocuments/56/56687.pdf
2 Patentní věstník [online]. Praha: Patentní úřad republiky Československé, 1936 [cit. 2020-04-03]. Dostupné z: http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/view/uuid:88038b00-8a15-11e8-ad64-005056825209?page=uuid:e6aecc50-8a42-11e8-ad64-005056825209
3 Patentový spis č. 78110: Způsob svařování dutých kuliček a válečků pro kuličková, vztažmo válečková ložiska. Československo. Přihlášeno 2. 8. 1948. Uděleno 15. 10. 1949. Zapsáno 15. 4. 1949. Dostupné také z: https://isdv.upv.cz/doc/FullFiles/Patents/FullDocuments/78/78110.pdf
4 Patentový spis č. 78240: Ssací a inhalační nástavek na láhve. Československo. Přihlášeno 2. 8. 1948. Uděleno 15. 11. 1949. Zapsáno 15. 4. 1949. Dostupné také z: https://isdv.upv.cz/doc/FullFiles/Patents/FullDocuments/78/78240.pdf
5 Patentový spis č. 90910: Způsob ústředního kaskádového čerpání důlních vod a zařízení k provádění tohoto způsobu. Republika Československá. Přihlášeno 24. 3. 1955. Uděleno 15. 12. 1959. Zapsáno 15. 7. 1958. Dostupné také z: https://isdv.upv.cz/doc/FullFiles/Patents/FullDocuments/90/90910.pdf
6 Patentový spis č. 201614: Způsob provádění radioimunologických analýz. Československá socialistická republika. Přihlášeno 14. 3. 1977. Uděleno 15. 7. 1982. Zapsáno 31. 3. 1980. Dostupné také z: https://isdv.upv.cz/doc/FullFiles/Patents/FullDocuments/201/201614.pdf
7 Patentový spis č. 242982: Zařízení pro vytvoření sítě malého napětí a dobíjení baterie trakčního vozidla. Československá socialistická republika. Přihlášeno 6. 6. 1984. Uděleno 15. 4. 1987. Zapsáno 31. 8. 1985. Dostupné také z: https://isdv.upv.cz/doc/FullFiles/Patents/FullDocuments/242/242982.pdf
8 Patentový spis č. 247611: Prostředek pro ochranu zárodku v těle zvířete, zvláště krávy. Československá socialistická republika. Přihlášeno 16. 2. 1983. Uděleno 15. 10. 1987. Zapsáno 12. 6. 1986. Dostupné také z: https://isdv.upv.cz/doc/FullFiles/Patents/FullDocuments/247/247611.pdf
9 Patentový spis č. 269362: Lineární kladeč. Česko a Slovenská federativní republika. Přihlášeno 21. 6. 1988. Uděleno 16. 1. 1991. Zapsáno 12. 9. 1989. Dostupné také z: https://isdv.upv.cz/doc/FullFiles/Patents/FullDocuments/269/269362.pdf
10 Docentka Eliška Chrpová zemřela [online]. Online zpravodaj Technické univerzity v Liberci [cit. 2020-10-23]. Dostupné také z: https://tuni.tul.cz/rubriky/univerzita/id:111311

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Toleranční patent císaře Josefa II.

Dnes je tomu na den přesně 237 let ode dne, kdy Josef II. podepsal a uvedl v platnost toleranční patent. Tedy předpis, podle kterého byla nově tolerována i jiná vyznání než pouze římskokatolické.

Vojenské osobní spisy

Vojenské osobní spisy jsou jedním z velmi důležitých zdrojů informací při pátrání po předcích a životech, které žili. S trochou štěstí, pokud se dokumenty dochovaly, lze poměrně detailně rekonstruovat několik let života těchto osob.

Základní vojenská služba Františka Chrpy z Mezihoří

Ve Vojenském ústředním archivu (VÚA) se podařilo dohledat kmenový list Františka Chrpy (nar. 20. dubna 1880 v Mezihoří čp. 11, C1243), který zachycuje jeho základní vojenskou službu v rakousko-uherské armádě. Máme tak možnost dozvědět se, kdy a u kterého vojenského útvaru František Chrpa sloužil a jak si při tom vedl.   Obr. 1 a 2 - Kmenový list Františka Chrpy Kmenový list na jméno Františka Chrpy byl založen 1. května 1901, tedy v roce jeho 21. narozenin. Odvodní povinnost byla dána zákonem a platilo, že každý, kdo dosáhl věku 21 let, byl povinnen se v témže roce přihlásit a předstoupit před odvodní komisi, která zasedala v dané obci. Pokud branec nebyl odveden, tak měl povinnost se k odvodní komisi dostavit opět za rok, kdy se znovu rohodovalo o jeho odvodu. Komise také na základě lékařské prohlídky shledala muže buď schopným výkonu vojenské služby, anebo jej shledala výkonu neschopným a zprostila jej tak vojenské povinnosti. 1 František byl odveden hned napoprvé, kdy jej