Přeskočit na hlavní obsah

Hrob Josefa Chrpy

Toto je jeden z rébusů, které si mi prozatím nepodařilo vyřešit. Před nějakým časem jsem byl upozorněn na hrob mého prastrýce Josefa Chrpy (1874-1928) a k mému překvapení se o hrob někdo stará.

Proč překvapení? Doposud jsem žil v domnění, že se Josef s Marií neměli žádné děti. To naznačují nejen matriční knihy v místech bydliště a rodiště, pražské policejní přihlášky, sčítací operáty z roku 1921, ale i autobiografická kniha Stále sním o Praze, kde se americká malířka českého původu Mia Münzerová Le Comte v krátkosti několikrát zmínila o Josefovi a jeho ženě. Proto je tak trochu záhadou, kdo tam chodí zapalovat svíčku. Možná někdo z rodiny Josefovo manželky Marie roz. Slaškové?

Obr. 1 - Hrob Josefa Chrpy, jeho manželky Marie roz. Slaškové a matky Marie roz. Brožové (červen 2019)

Jenže jak dále pátrat, když hřbitovní správa již většinou kvůli GDPR neposkytuje jakékoliv informace o nájemci hrobového místa? Je tady stále jedna možnost a dokonce to nic nestojí. Dopis.

Obr. 2 - Dopis a stav hrobu v listopadu 2020

Dnes jsem se odhodlal a napsal jsem majitelům/správcům hrobového místa dopis. Abych zvýšil šanci na jeho brzké přečtení, využil jsem čilého dušičkového provozu na hřbitovech a poprvé vyrazil na Olšany podívat se na místo odpočinku manželů Chrpových. Z hrobu jsem smetl napadané listí, zapálil svíčku a dopis opřel o náhrobek.

Tak teď již jen čekat, zda se někdo ozve…

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Toleranční patent císaře Josefa II.

Dnes je tomu na den přesně 237 let ode dne, kdy Josef II. podepsal a uvedl v platnost toleranční patent. Tedy předpis, podle kterého byla nově tolerována i jiná vyznání než pouze římskokatolické.

Čakovice u Týnce nad Sázavou

Tímto příspěvkem započínám nepravidelnou sérii o místech, na kterých Chrpovi přicházeli na svět, žili své životy a také i umírali. Jako první se zmíním o Čakovicích, malé vesnici kousek od Týnce nad Sázavou, kde se přibližně v polovině 19. stol. Chrpovi usazují a zůstávají po dobu několika následujících desítek let. Čakovice jsou malá víska nacházející se ve středních Čechách nedaleko Týnce nad Sázavou, jehož jsou dnes součástí. Na Wikipedii a stránkách města Týnce nad Sázavou se uvádí, že v Čakovicích stojí 252 domů a na konci roku 2014 zde mělo trvalý pobyt 200 obyvatel. Jméno vsi znamenalo ves lidí Čakových. Nejstarší záznam o vsi Schacovicz je z roku 1310 v dokumentu, jímž papež potvrdil držbu této vsi klášteru sv. Jana na Ostrově u Davle. V klášterním urbáři z roku 1390 jsou ve vsi Czacowiczie uvedeni dva velcí rolníci, deset chalupníků, dva podruzi a mlýn. Zdroj: Wikipedia V Čakovicích dnes již prakticky neexistuje pro vesnice tolik typický prvek - ná...

Základní vojenská služba Františka Chrpy z Mezihoří

Ve Vojenském ústředním archivu (VÚA) se podařilo dohledat kmenový list Františka Chrpy (nar. 20. dubna 1880 v Mezihoří čp. 11, C1243), který zachycuje jeho základní vojenskou službu v rakousko-uherské armádě. Máme tak možnost dozvědět se, kdy a u kterého vojenského útvaru František Chrpa sloužil a jak si při tom vedl.   Obr. 1 a 2 - Kmenový list Františka Chrpy Kmenový list na jméno Františka Chrpy byl založen 1. května 1901, tedy v roce jeho 21. narozenin. Odvodní povinnost byla dána zákonem a platilo, že každý, kdo dosáhl věku 21 let, byl povinnen se v témže roce přihlásit a předstoupit před odvodní komisi, která zasedala v dané obci. Pokud branec nebyl odveden, tak měl povinnost se k odvodní komisi dostavit opět za rok, kdy se znovu rohodovalo o jeho odvodu. Komise také na základě lékařské prohlídky shledala muže buď schopným výkonu vojenské služby, anebo jej shledala výkonu neschopným a zprostila jej tak vojenské povinnosti. 1 František byl odveden hned napoprvé, kdy...