Přeskočit na hlavní obsah

Existuje Praotec Chrpa?

Za ty roky, co se rodokmenu věnuji, jsem narazil na mnoho "cizích" Chrpů, kteří nepatří do mé přímé větve. Tak kam patří? Jsem s nimi příbuzný?

Dle čísel posledních dostupných statistik je v České republice přibližně 360 nositelů našeho příjmení. To není zase tolik, když se porovnáme například s Nováky (69068), Svobody (51642) či Novotnými (49540). Nutně mě, a možná i vás, musela napadnout otázka, zda náhodou nemají všichni Chrpovi jednoho společného předka - Praotce Chrpu.

Při procházení těch stovek matričních knih a čtení tisíců záznamů o narození, sňatku a úmrtí, jsem tu a tam našel nějakého Chrpu nebo Chrpovou, které jsem nedokázal zařadit do své přímé větve a ani do ostatních větví rozrodu. Tyto záznamy jsem si začal zapisovat a v současné době mám v mé databázi přes 700 "cizích" Chrpů a jejich partnerů/partnerek. Zatím se mi podařilo spojit několik větví na Benešovsku - prakticky všichni Chrpovi z této oblasti pocházejí z Čerčan či Dlouhého Pole. Také se mi podařilo identifikovat litoměřickou větev - opět původem z Benešovska. Hořovická větev směřuje do Poděbrad, kde je prokázaný výskyt Chrpů od 17. století. Praha je kapitola sama pro sebe - tam se stahovali Chrpovi ze všech oblastí.

Obr. 1 - Počet Chrpů v samosprávných krajích v roce 2015

Je tedy možné, aby všichni Chrpovi měli opravdu jednoho společného prapředka? Pokud bychom se v čase vrátili opravdu hodně zpět, tak zcela jistě ano, a to i s Jirsáky, Pikarty, Košťály a všemi dalšími lidmi v Evropě. Podle DNA výzkumů mají všichni Evropané společného prapředka, který žil před cca před 1000 lety.

Je však možné najít konkrétního Praotce Chrpu, který by nás všechny spojoval, podle záznamů v matričních knihách? Patrně ne. Ale již nyní vidím, že těch oblastí, ze kterých Chrpovi pocházejí, není mnoho. Pravděpodobně bude možné pospojovat spoustu, na první pohled různých větví, ale nepovede se to u všech. Ucelené matriční záznamy se totiž začaly zapisovat až v polovině 17. století po reformách Josefa II. a to na propojení všech Chrpů stačit nebude. Je tu ale ještě další možnost. Kam nedosáhnou psané (matriční) záznamy, tam pomohou testy DNA.

Mám před sebou dlouhou cestu, ale věřím, že se mi podaří pospojovat většinu současných větví Chrpů a tam, kde již archiválie nepomohou, tak tam si vypomůžeme DNA testy. Máte-li ve svém okolí někoho s příjmením Chrpa/Chrpová, prosím, dejte mi vědět. Stejně tak i pokud na někoho takového narazíte při svém genealogickém pátrání v matrikách.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Toleranční patent císaře Josefa II.

Dnes je tomu na den přesně 237 let ode dne, kdy Josef II. podepsal a uvedl v platnost toleranční patent. Tedy předpis, podle kterého byla nově tolerována i jiná vyznání než pouze římskokatolické.

Čakovice u Týnce nad Sázavou

Tímto příspěvkem započínám nepravidelnou sérii o místech, na kterých Chrpovi přicházeli na svět, žili své životy a také i umírali. Jako první se zmíním o Čakovicích, malé vesnici kousek od Týnce nad Sázavou, kde se přibližně v polovině 19. stol. Chrpovi usazují a zůstávají po dobu několika následujících desítek let. Čakovice jsou malá víska nacházející se ve středních Čechách nedaleko Týnce nad Sázavou, jehož jsou dnes součástí. Na Wikipedii a stránkách města Týnce nad Sázavou se uvádí, že v Čakovicích stojí 252 domů a na konci roku 2014 zde mělo trvalý pobyt 200 obyvatel. Jméno vsi znamenalo ves lidí Čakových. Nejstarší záznam o vsi Schacovicz je z roku 1310 v dokumentu, jímž papež potvrdil držbu této vsi klášteru sv. Jana na Ostrově u Davle. V klášterním urbáři z roku 1390 jsou ve vsi Czacowiczie uvedeni dva velcí rolníci, deset chalupníků, dva podruzi a mlýn. Zdroj: Wikipedia V Čakovicích dnes již prakticky neexistuje pro vesnice tolik typický prvek - ná...

Základní vojenská služba Františka Chrpy z Mezihoří

Ve Vojenském ústředním archivu (VÚA) se podařilo dohledat kmenový list Františka Chrpy (nar. 20. dubna 1880 v Mezihoří čp. 11, C1243), který zachycuje jeho základní vojenskou službu v rakousko-uherské armádě. Máme tak možnost dozvědět se, kdy a u kterého vojenského útvaru František Chrpa sloužil a jak si při tom vedl.   Obr. 1 a 2 - Kmenový list Františka Chrpy Kmenový list na jméno Františka Chrpy byl založen 1. května 1901, tedy v roce jeho 21. narozenin. Odvodní povinnost byla dána zákonem a platilo, že každý, kdo dosáhl věku 21 let, byl povinnen se v témže roce přihlásit a předstoupit před odvodní komisi, která zasedala v dané obci. Pokud branec nebyl odveden, tak měl povinnost se k odvodní komisi dostavit opět za rok, kdy se znovu rohodovalo o jeho odvodu. Komise také na základě lékařské prohlídky shledala muže buď schopným výkonu vojenské služby, anebo jej shledala výkonu neschopným a zprostila jej tak vojenské povinnosti. 1 František byl odveden hned napoprvé, kdy...