Přeskočit na hlavní obsah

Kde jsme? (2015)

Díky statistickým datům četnosti příjmení a jmen v České republice, která poskytuje Ministerstvo vnitra ČR, a stránce KdeJsme.cz, která tato data zpracovává, vizualizuje a umožňuje snadné vyhledávání, se můžeme podívat, jak se daří našemu příjmení Chrpa a Chrpová.

Data se uveřejňují zpětně, takže nejaktuálnější čísla jsou z roku 2015. A jak to s námi v roce 2015 vypadalo? Celkem MVČR v roce 2015 eviduje 359 nositelů příjmení Chrpa/Chrpová. Konkrétně 179 mužů s průměrným věkem 43 let a 180 (176x Chrpová + 4x Složené příjmení) žen o průměrém věku 47 let. Celkový průměrný věk mužů i žen je 45 let.

Největší koncentraci Chrpů na jednoho obyvatele vidíme na Benešovsku, Říčansku a Jičínsku, kdežto největší počet Chrpů žije dle předpokladů v Praze (102).

Obr. 1 - Benešovsko, Říčansko, Jičínsko - Oblasti s největší hustotou Chrpů na jednoho obyvatele

Obr. 2 - Praha, Benešovsko - Oblasti s největším počtem Chrpů

V roce 2015 se Chrpovi rozrostli o 5 malých Chrpů. Celkový počet Chrpů* se za posledních pět let moc nezměnil - osciluje kolem 360 (2010 - 357, 2011 - 361, 2012 - 363, 2013 - 356, 2014 - 354 a 2015 - 359).

* Celkový počet osob s Chrpa/Chrpová v příjmení, tzn. včetně složených příjmení.

Obr. 3 - Porodnost
Dále lze z dat vyčíst, v jakých městech bydlí pouze jediný nositel našeho příjmení - patrně vdovy/vdovci či nositelky složených příjmení. 

Obr. 4 - Počet nositelů příjmení v jednotlivých městech

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Toleranční patent císaře Josefa II.

Dnes je tomu na den přesně 237 let ode dne, kdy Josef II. podepsal a uvedl v platnost toleranční patent. Tedy předpis, podle kterého byla nově tolerována i jiná vyznání než pouze římskokatolické.

Vojenské osobní spisy

Vojenské osobní spisy jsou jedním z velmi důležitých zdrojů informací při pátrání po předcích a životech, které žili. S trochou štěstí, pokud se dokumenty dochovaly, lze poměrně detailně rekonstruovat několik let života těchto osob.

Základní vojenská služba Františka Chrpy z Mezihoří

Ve Vojenském ústředním archivu (VÚA) se podařilo dohledat kmenový list Františka Chrpy (nar. 20. dubna 1880 v Mezihoří čp. 11, C1243), který zachycuje jeho základní vojenskou službu v rakousko-uherské armádě. Máme tak možnost dozvědět se, kdy a u kterého vojenského útvaru František Chrpa sloužil a jak si při tom vedl.   Obr. 1 a 2 - Kmenový list Františka Chrpy Kmenový list na jméno Františka Chrpy byl založen 1. května 1901, tedy v roce jeho 21. narozenin. Odvodní povinnost byla dána zákonem a platilo, že každý, kdo dosáhl věku 21 let, byl povinnen se v témže roce přihlásit a předstoupit před odvodní komisi, která zasedala v dané obci. Pokud branec nebyl odveden, tak měl povinnost se k odvodní komisi dostavit opět za rok, kdy se znovu rohodovalo o jeho odvodu. Komise také na základě lékařské prohlídky shledala muže buď schopným výkonu vojenské služby, anebo jej shledala výkonu neschopným a zprostila jej tak vojenské povinnosti. 1 František byl odveden hned napoprvé, kdy jej