Přeskočit na hlavní obsah

Vojenské osobní spisy

Vojenské osobní spisy jsou jedním z velmi důležitých zdrojů informací při pátrání po předcích a životech, které žili. S trochou štěstí, pokud se dokumenty dochovaly, lze poměrně detailně rekonstruovat několik let života těchto osob.

Kmenové listy zachycují všechny důležité informace o vojenské kariéře dané osoby. Obsahují nejen armádní informace jako je datum odvodu, nástup k jednotce, povýšení, účast na cvičeních, vyznamenání, ukončení základní vojenské služby a další, ale také jsou jedinečným zdrojem informací o dané osobě - barva očí, obočí, tvar obličeje, výška, velikost bot i případné tělesné vady a jiné. Ke kmenovému listu mohou být přiloženy i další dokumenty jako jsou například informace o zajetí během války, záznamy o zranění či detaily úmrtí. Někdy lze v kmenových listech dohledat i zmínky o povahových rysech člověka.

Obr. 1 - Popis osoby ve kmenovém listu1

Kromě kmenových listů lze ve Vojenském ústředním archivu (VÚA) mimo jiné dohledat kvalifikační listiny důstojníků, legionářské karty a spisy. Opět platí, že ne všechno se dochovalo. Také jsou v digitální studovně dostupné vojenské matriky, ve kterých si lze např. potvrdit úmrtí člověka, o kterém již víme z kartotéky padlýchseznamu ztrát rakousko-uherské armády či právě kmenového listu.

Jak již bylo zmíněno, ne všechny kmenové listy se dochovaly. Ročníky narození 1750 - 1864 jsou dostupné pouze torzovitě a člověk musí mít trochu štěstí, aby mezi nimi svého předka nalezl. Ročníky 1887 - 1900 byly za minulého režimu díky nešťastnému rozhodnutí vyskartovány a opisy bohužel neexistují. Dle informací VÚA je téměř bezpředmětné žádat o dohledání kmenového listu osoby narozené v tomto období. Nicméně, již jsem četl o několika úspěšných dohledáních i u těchto vyskartovaných ročníků, takže minimálně za pokus to stojí. Kromě VÚA jsou některé kmenové listy dostupné i na stránkách FamilySearch (1820 - 1864) a další podpůrné vojenské materiály lze s trochou badatelského štěstí dohledat v rakouském vojenském archivu ve Vídni (Kriegsarchiv).

Na stránkách VÚA je dostupná také databáze legionářů, padlých v 1. a 2. světové válce a přílušníků čs. vojenských jednotek v zahraniční. Nutno podotknout, že databáze není stále dokončená a vzhledem k povaze a dostupnosti zdrojových dat ani nikdy nebude.

Obr. 2 - Výsledky z databáze legionářů a padlých v 1. sv. válce2

Kmenové listy měly od svého zavedení několik podob. Zejména pozdější verze byly již poměrně detailní a obsahovaly mnoho údajů, které o hledané osobě přinášejí jedinečné informace, které těžko nalezneme jinde. Až do pádu monarchie byla dokumentace vedena v němčině, po vzniku Československé republiky v češtině. Dle oficiálního sdělení ze strany VÚA v současné době neexistuje překlad těchto listů v němčině do češtiny.

Na základě Vaší žádosti o informace Vám tímto sdělujeme, že nemáme informaci o tom, že by některý z badatelů vyhotovil překlad formuláře kmenového listu, tím méně nemáme takový překlad k dispozici. Existuje nicméně „československý“ formulář vizuálně a formálně identický s „rakousko-uherským“, který je v českém jazyce a který je dobovým překladem německojazyčného formuláře.3


 

Obr. 3 a 4 - Kmenové listy v němčině a češtině4

Pokud byla hledaná osoba členem legií, tak jsou všechny dohledané informace poskytnuty zdarma. V opačném případě je účtována cena 100 Kč za dohledání a 5-17 Kč za kopii jednoho listu archiválie v závislosti na tom, zda je to kopie jedno či oboustranná z volných či vázaných listů.

______________________
1 Kmenový list Františka Chrpy, nar. 20. 4. 1880 v Mezihoří [archiv autora].
2 Výsledky vyhledávání legionářů a padlých v 1. sv. válce,  [online]. vuapraha.cz, 20. 1. 2019. Dostupné z: http://vuapraha.cz/fallensoldierdatabase
3 Vyjádření VÚA k překladu formulářů kmenových listů [archiv autora].
4 Kmenové listy Františka Chrpy a Ondřeje Chlebničana, původní zdroj VÚA [archiv autora].

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Toleranční patent císaře Josefa II.

Dnes je tomu na den přesně 237 let ode dne, kdy Josef II. podepsal a uvedl v platnost toleranční patent. Tedy předpis, podle kterého byla nově tolerována i jiná vyznání než pouze římskokatolické.

Základní vojenská služba Františka Chrpy z Mezihoří

Ve Vojenském ústředním archivu (VÚA) se podařilo dohledat kmenový list Františka Chrpy (nar. 20. dubna 1880 v Mezihoří čp. 11, C1243), který zachycuje jeho základní vojenskou službu v rakousko-uherské armádě. Máme tak možnost dozvědět se, kdy a u kterého vojenského útvaru František Chrpa sloužil a jak si při tom vedl.   Obr. 1 a 2 - Kmenový list Františka Chrpy Kmenový list na jméno Františka Chrpy byl založen 1. května 1901, tedy v roce jeho 21. narozenin. Odvodní povinnost byla dána zákonem a platilo, že každý, kdo dosáhl věku 21 let, byl povinnen se v témže roce přihlásit a předstoupit před odvodní komisi, která zasedala v dané obci. Pokud branec nebyl odveden, tak měl povinnost se k odvodní komisi dostavit opět za rok, kdy se znovu rohodovalo o jeho odvodu. Komise také na základě lékařské prohlídky shledala muže buď schopným výkonu vojenské služby, anebo jej shledala výkonu neschopným a zprostila jej tak vojenské povinnosti. 1 František byl odveden hned napoprvé, kdy jej