Přeskočit na hlavní obsah

Nová skupina na Facebooku

Na Facebooku jsem vytvořil novou komunitní skupinu nazvanou Chrpovi - Genealogie rodu, která nahrazuje dosavadní fanouškovskou stránku Chrpovi. Důvod je jednoduchý, tato skupina nám nabízí mnoho nových možností pro interakci a vzájemnou spolupráci s ostatními.


Nejviditelnější rozdíl je patrně ten, že běžná facebooková stránka slouží zejména k jednostranné komunikaci od autora směrem k publiku, kdežto ve skupině mohou přispívat všichni a tím pádem se okolo oné skupiny může vytvořit zajímavá komunita lidí, které zajímá toto společné téma. To jsem si bohužel před 2,5 roky, kdy jsem původní stránku vytvářel, neuvědomil a tak to napravuji nyní.
  • Cílem této nové skupiny je shromáždit co nejvíce informací o jednotlivých rodech Chrpů z celé republiky a prokázat či vyvrátit tezi, že všichni Chrpovi z jakékoliv rodové větve jsou ať již blízcí nebo vzdálení příbuzní. Najdeme společně praotce Chrpu? 👴

  • Pokud máte co do činění s příjmením Chrpa/Chrpová, tak se neváhejte připojit a podělte se s námi o informaci odkud vaše chrpovská větev pochází a kam nejdále jste se dostali.

  • Přidávat na stránce budu také zajímavosti, na které jsem narazil během mnohaletého výzkumu našeho rodu. Novinové články, stavební plány domů, historické smlouvy a jiné pozoruhodné materiály a informace. Nejen odkazy z tohoto webu, ale také drobnější záležitosti, které na samostatný článek nevydají.

  • Rád bych také, aby se skupina stala jakousi platformou pro naši vzájemnou komunikaci a pomoc při pátrání skládání střípků naší rodové historie. Víc hlav víc ví.

  • Také to beru jako příležitost přitáhnout k tomuto tématu mladší generaci Chrpů, kteří se na Facebooku pohybují na denní bázi a tato skupina by jim mohla být sympatičtější než jiné digitální platformy (např. blog, web, email) či jiné způsoby komunikace (třeba dopisy😉).

  • Těším se na vaše příspěvky a objevy! Nebojte se zapojit. Čas od času také sepíšu nějaká moudra na zde na blogu, upozornění na nové příspěvky budu zveřejňovat i ve skupině na Facebooku.

  • Informace či dotazy soukromějšího rázu můžete také zasílat na chrpovi@gmail.com, budu se snažit odpovědět v co nejkratším čase.


...tak už jste se přidali k naší nové skupině? Pojďme společně pátrat po našich předcích. Dejte vědět, co si o tom myslíte.

PS: Původní facebookovou stránku mazat nebudu, ale postupně na ní utlumím provoz a nový obsah již budu směrovat na novou skupinu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Toleranční patent císaře Josefa II.

Dnes je tomu na den přesně 237 let ode dne, kdy Josef II. podepsal a uvedl v platnost toleranční patent. Tedy předpis, podle kterého byla nově tolerována i jiná vyznání než pouze římskokatolické.

Vojenské osobní spisy

Vojenské osobní spisy jsou jedním z velmi důležitých zdrojů informací při pátrání po předcích a životech, které žili. S trochou štěstí, pokud se dokumenty dochovaly, lze poměrně detailně rekonstruovat několik let života těchto osob.

Základní vojenská služba Františka Chrpy z Mezihoří

Ve Vojenském ústředním archivu (VÚA) se podařilo dohledat kmenový list Františka Chrpy (nar. 20. dubna 1880 v Mezihoří čp. 11, C1243), který zachycuje jeho základní vojenskou službu v rakousko-uherské armádě. Máme tak možnost dozvědět se, kdy a u kterého vojenského útvaru František Chrpa sloužil a jak si při tom vedl.   Obr. 1 a 2 - Kmenový list Františka Chrpy Kmenový list na jméno Františka Chrpy byl založen 1. května 1901, tedy v roce jeho 21. narozenin. Odvodní povinnost byla dána zákonem a platilo, že každý, kdo dosáhl věku 21 let, byl povinnen se v témže roce přihlásit a předstoupit před odvodní komisi, která zasedala v dané obci. Pokud branec nebyl odveden, tak měl povinnost se k odvodní komisi dostavit opět za rok, kdy se znovu rohodovalo o jeho odvodu. Komise také na základě lékařské prohlídky shledala muže buď schopným výkonu vojenské služby, anebo jej shledala výkonu neschopným a zprostila jej tak vojenské povinnosti. 1 František byl odveden hned napoprvé, kdy jej