Posledních pár měsícu zde nepřibyl žádný příspěvek, ale to neznamená, že se nic neudálo. Naopak, bylo toho mnoho.
Postupně jsem procházel matriční knihy zejména z farností Pyšely, Vranov, Poříčí nad Sázavou a dohledával další záznamy narození, sňatků a úmrtí osob s naším příjmením či těch, jejichž matka byla za svobodna Chrpová. Databáze mi postupně bobtná, aktuálně čítá přes 1550 osob. Sloučil jsem pár rodových větví, odhalil a odstranil několik duplicit, ale také rozseknul pár záhad a přidal tak několik dalších dílků do této velké rodokmenové skládačky.
Sociální sítě hýbou světem a jsou nejen skvělým zdrojem informací, ale také bezkonkurenčním místem k jejich sdílení. Proto jsem založil facebookovou stránku Chrpovi, kam budu postupně přidávat odkazy na příspěvky uvěřejnené na tomto webu a budu tam odkládat věci, které nebudou stačit na samostatný příspěvek na tomto webu, ale bude zajímavé se o ně podělit. No a v neposlední řadě bych rád využil Facebook jako místo pro oslovení dalších Chrpů, které by možná stějně jako mě zajímalo, zda existuje jeden společný Praotec Chrpa.
Dostal jsem kontakt na místní kronikářku v Mezihoří, na paní PhDr. Dagmar Mertovou, kterou jsem navštívil a byla to pravdu informacemi nabitá návštěva. Paní Dagmar je skutečná studnice vědomostí nejen o Mezihoří, ale i širém okolí. Dozvěděl jsem se, že poslední Chrpa v Mezihoří byl jistý František Chrpa (C1243, V004), který byl během Velké války zajat na ruské frontě, po návratu se stal osadním starostou a roku 1934 spoluzakládal místní sbor dobrovolných hasičů. Dostal jsem ke studiu Počátky tolerančního evangelictví přinášející přepisy protokolů komisionálních výslechů poddaných konopišťskému panství z konce 18. století a určitě tomu věnuji samostatný příspěvek, protože to je zajímavý materiál a je v něm i zmíněna rodina Chrpů. Mám také přislíbené zapůjčení hasičské kroniky, dostal jsem tipy na několik publikací a bylo toho mnohem více, z čehož budu čerpat ještě hodně dlouho.
Obálka s vojenskými materiály k osobě Františka Chrpy, nar. 20. dubna 1880 v Mezihoří |
K již zmíněné osobě Františka Chrpy z Mezihoří jsem si z Vojenského Ústředního Archivu nechal zaslat kopie materiálů týkajících se jeho vojenské služby, mmj. zachycující jeho zajetí u Opole. Materiály již studuji, tak se můžete těšit na souhrnný článek rekapitulující dohledané informace o rodině a životě Františka Chrpy.
A nových informací a poznatků bylo za tu dobu mnohem více. Na této genealogicko-rodopisné práci je krásné to, že prakticky není dne, kdy by člověk neobjevil něco nového, neumístil další dílek do skládačky či nenarazil na další záhadu. To mě baví.
Komentáře
Okomentovat