Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z 2017

Ohlédnutí za rokem 2017 a plány do roku dalšího

Na konec každého roku se hodí ohlédnutí zpět a zhodnocení postupu, úspěchů i neúspěchů. Tak se pojďme podívat na stručný souhrn toho, co se v roce 2017 z pohledu mého genealogického pátrání událo.

Rodové větve (2017)

Čím více nalezených osob přibývá v mé databázi, tím hůře se v ní orientuje. Proto jsem si jednotlivé osoby sdružil tak, abych mohl s daty efektivněji pracovat a odhalovat možné souvislosti.

Kde jsme? (2016)

Ministerstvo vnitra opět aktualizovalo data četnosti jmen a příjmení v České republice, a tak i na webu KdeJsme.cz již můžeme najít nejnovější data za rok 2016.

Den vzniku samostatného Československa - 28. října 1918

Mezi rodinnými fotografiemi jsem našel jednu, která byla již od prvního pohledu zajímavá hned z několika důvodů. Fotografie zachycuje nějakou patrně významnou událost před obchodním domem Marcuse Poppera, kde plápolá vlajka, lidé jsou slavnostně odděni, muž uprostřed drží trumpetu a především na kandelábru visí mužské tělo!

Chrpovi z Poděbrad

Jedna z oblastí, kde Chrpovi žili, jsou i Poděbrady. Velkou pomocí pro všechny pátrající v této oblasti může být práce Jana Hellicha.

Existuje Praotec Chrpa?

Za ty roky, co se rodokmenu věnuji, jsem narazil na mnoho "cizích" Chrpů, kteří nepatří do mé přímé větve. Tak kam patří? Jsem s nimi příbuzný?

Kde jsme? (2015)

Díky statistickým datům četnosti příjmení a jmen v České republice, která poskytuje Ministerstvo vnitra ČR, a stránce KdeJsme.cz, která tato data zpracovává, vizualizuje a umožňuje snadné vyhledávání, se můžeme podívat, jak se daří našemu příjmení Chrpa a Chrpová.

O cihlářském řemeslu dle vzpomínek Josefa Moláčka

Narazil jsem na poučný článek o cihlářském řemeslu, který mimo jiné obsahuje autentickou kresbu znázorňující stejný typ cihlářské pece, jakou postavil František Chrpa ve Svrabově.

Průběh stavebně-živnostenského šetření v roce 1898

Dalším dílem do mozaiky mapující přípravy na stavbu cihelny ve Svrabově je oznámení o zamýšlené stavbě a záznam o proběhlém stavebním a živnostenském řízení.

Cihlářská pec Hnojnice

Nedaleko obce Hnojnice, při silnici č. 249 směrem na Koštice, se po levé straně nachází jednokomorová žárová cihlářská pec z konce 18. století. Jedná se o typologicky a funkčně shodnou pec s pecí, kterou nechal vystavět František Chrpa ve Svrabově.

Svrabovská cihelna na stavebních plánech

Cihlářská pec ve Svrabově byla vystavěna v roce 1898 dle návrhu zkušeného stavitele Antonína Havlíčka ze sousedního Kostelce nad Černými lesy a díky dochovaným stavebním plánům si můžeme udělat obrázek o tom, jak byla velká, jak vypadala a o jaký typ pece se jednalo.

Žádost o povolení stavby cihelny ve Svrabově

Dnes se s vámi podělím o dokument, který byl na úplném počátku celé historie cihelny, a sice žádost mého prapradědečka Františka Chrpy o povolení stavby cihlářské pece a kolny.

Cihelna ve Svrabově - letecký pohled

Letecké mapy od Seznamu či Googlu zná asi každý. Pomocí těchto nástrojů si však můžete prohlédnout pouze snímky pořízené relativně nedávno. Nejstarší snímky dostupné na Mapy.cz jsou z roku 2003, což pro sledování vývoje cihelny a okolních pozemků v čase není úplně ideální. Věděli jste ale, že jsou dostupné i mnohem starší snímky, které nám dovolí vrátit se v čase až do 30. a 50. let 20. století?

Historie cihelny čp. 74 ve Svrabově

Historie cihelny a domu čp. 74   ve Svrabově (dnes Svatbín) se začíná psát 11. července roku 1897, kdy manželé František a Antonie Chrpovi kupují od Záložny v Kostelci nad Černými lesy, zastoupené pány Bedřichem Kašem a Antonínem Štětinou, několik pozemků v katastrálním území obce Svrabov. Za celkovou sumu 1 409 zlatých získávají do svého vlastnictví ornou půdu čís. par. 193 o výměře 1 hektar 53 arů a 90 m 2  a pole čpar. 194 o výměře 8 arů a 38 m 2 , tedy v součtu 16 228 m 2 . Obr. 1 - Pozemky čkat. 193 a 194 ve Stabilním katastru